Ethereum EIP 4337 Artık Piyasada! İşte Bilmeniz Gerekenler

Yeni işlev etkinleştirildiğinde, saklama dışı bir Ethereum (ETH) cüzdanının her sahibi, işlevselliğini önemli ölçüde artırabilir ve Ethereum ve EVM uyumlu Blockchain’le olan deneyimini güvenli hale getirebilir. Okuyucularımız için Ethereum’un etkinleştirdiği EIP 4337 için kapsamlı bir kılavuz hazırladık.

EIP 4337, Ethereum’da yayına giriyor: Öne çıkanlar

Dün, 1 Mart 2023’te Ethereum (ETH) geliştiricileri, Ethereum İyileştirme Önerisi’nde (EIP 4337) yer alan Hesap Soyutlama mekanizmasının stres testinden geçirildiğini, denetlendiğini ve ana ağa konuşlandırıldığını duyurdu. 2016’dan beri tartışmalarda olan Hesap Soyutlama, Ethereum’un tasarımındaki en iddialı değişiklikler arasında yer alıyor. EIP 4337, Ethereum Vakfı ve çok sayıda başarılı Web3 ekibi tarafından ortaklaşa geliştirildi ve Stackup, Biconomy, Alchemy; OpenZeppelin güvenlik denetimini gerçekleştirdi.

  1. Harici Hesaplar (cüzdanlar) ile Sözleşme Hesapları (akıllı sözleşmeler) arasındaki çizgiyi bulanıklaştırıyor ve Ethereum’da yeni bir araç sunuyor: Akıllı Hesaplar.
  2. Bu güncelleme, Ethereum Blockchain’in güvenliği, çalışabilirliği ve büyük ölçüde benimsenmesi için büyük önem taşıyor.
  3. Ethereum’un yanı sıra, bu güncelleme tüm EVM uyumlu Blockchain’lerde yayınlanıyor: Polygon Network (MATIC), BNB Chain (BSC), Ethereum’un L2 ağları vb.

EIP 4337 etkinleştirildiğinde, Ethereum kullanıcıları saklama dışı cüzdanlarını tam yığın merkezi olmayan bankalara dönüştürebilir. Bu, yeni kullanıcıların ‘tohum sözcüğü’ sorunları nedeniyle ETH cüzdanlarına erişimlerini kaybetmelerini önler.

EIP nedir?

Ethereum İyileştirme Teklifleri (EIP’ler), Ethereum ağındaki standartlar için açıklamaları içeriyor. Bunun içinde, temel protokol özellikleri, istemci API’leri ve sözleşme standartları yer alıyor. Büyük ağ yükseltmeleri, şu veya bu EIP’nin ana ağ uygulamasıyla ilişkili. Ethereum meraklıları, tekliflerini tartışma ve inceleme için sunar; tam onay döngüsü sekiz aşamadan oluşur. Bazı sofistike EIP’ler hararetli tartışmalara neden oldu ve yıllarca tartışıldı.

EIP 20 (ERC-20 tokenlerinin Ethereum’a girişi), EIP 721 (Non-Fungible Token standardı) ve EIP 1559 (periyodik token yakma olaylarıyla dinamik işlem ücreti modeli), Ethereum’un başlangıcından bu yana en önemli EIP’ler arasında.

Ethereum (ETH)’deki EOA’lar ve CA’lar nelerdir?

Akıllı sözleşme desteğine (programlanabilir Blockchain) sahip ilk Blockchain ağı olan Ethereum, tasarımında iki tür hesaba sahip. Basitçe söylemek gerekirse, geleneksel bankacılık ve ödeme uygulamalarından farklı olarak bir Ethereum hesabı, kripto para biriminin depolandığı yerdir. Harici Sahipli Hesaplar (veya EOA’lar) kripto para birimini depolayabilir ancak işlemleri kendileri gönderemez. Kullanıcıların işlemleri özel anahtarlarla yetkilendirmesi gerekir. MetaMask gibi kripto cüzdanları, EOA’ların ders kitabı örnekleridir.

Buna karşılık Sözleşme Hesapları, finansal işlemleri gerçekleştirebilen yazılım programlarıdır. Özel anahtarlarla değil, kodla kontrol edilirler. DeFi ve NFT protokollerinin temel öğeleri olan akıllı sözleşmeler, tasarım gereği ‘Sözleşme Hesapları’dır (CA’lar).

EIP 4337 veya Hesap Soyutlama (AA) nedir?

EIP 4337, Ethereum ağ tasarımının bir yükseltmesidir; Ethereum ana ağının üstünde ek bir katman olarak uygulanır. Bu nedenle canlı yayına geçmek için bir hard fork’a ihtiyaç duymaz. Hesap Soyutlama ile Ethereum kullanıcıları, cüzdanlarını kolayca akıllı bir sözleşmeye dönüştürebilir ve ekstra işlevsellik ile güçlendirebilirler.

‘Akıllı hesap‘, EIP 4337 ile kullanıma sunulan yeni bir cüzdan türü. Her şeyden önce, ortalama kullanıcılar hesaplarını çoklu imzalı depolamaya çevirebilecekler. Bu, hesap sahiplerinin özel anahtarlardan sorumlu olma ihtiyacını ortadan kaldıracak.

Kaynak: Stackup

Ethereum Vakfı, EIP 4337’nin, off-chain hesaplamaların sonuçlarının on-chain kullanılmasına izin vereceğini vurguluyor. Bu, Ethereum’u zengin özelliklere sahip hale getirmek için gerçekten oyunun kurallarını değiştiriyor:

ERC-4337, EIP-2938 ile aynı şeyi yapmaya çalışır, ancak ekstra protokol yoluyla. Kullanıcıların, blok öneren veya blok önerenler için paketler üreten bir oluşturucu tarafından toplu olarak tek bir işlemde toplanan ve paketlenen kullanıcı işlemleri adı verilen off-chain mesajlar göndermesi beklenir. Teklifi veren veya oluşturucu, yalnızca ücret ödeyen işlemleri kabul etmelerini sağlamak için işlemleri filtrelemekten sorumludur. Kullanıcı işlemleri için ayrı bir mempool var ve bu mempool’a bağlı node’lar, bir kullanıcı işleminin iletmeden önce ücret ödemesini garantilemek için ERC-4337’ye özgü doğrulamalar yapar.

Stackup’ın kurucu ortağı ve vokal yükseltme savunucusu John Rising tarafından açıklandığı üzere EIP 4337 operasyonlarının ilk günlerinden bu yana, yeni işlevsellik sağlam bir altyapı geçmişine sahip ve tüm büyük EVM uyumlu blok zincirlerinde mevcut.

EIP 4337, Ethereum (ETH) ‘yi sonsuza dek nasıl değiştirecek?

EIP 4337, şimdiden Ethereum tarihindeki en önemli ve iddialı EIP’ler arasında en üst sıralarda yer aldı. EIP 4337 etkinleştirildiğinde, yeni nesil kullanıcılar ve geliştiriciler için Ethereum deneyimi farklı olacak.

Güvenlik için EIP 4337

Özel anahtar yönetimi söz konusu olduğunda, EIP 4337, çeşitli kullanıcıların tek bir hesaptan işlemleri yetkilendirmesini mümkün kılar. Bu nedenle, ETH holderları, anahtar yönetimini kolaylaştırmak ve kripto paraları için ekstra bir kurtarma aracı eklemek için cüzdanlarını bir akıllı telefonla entegre edebilir.

Kullanılabilirlik için EIP 4337

Akıllı sözleşmeler söz konusu olduğunda, EIP 4337 %100 ‘gazsız’ sözleşmelerin yolunu açıyor. Artık geliştiriciler, gaz ödemeleri için bir kaynak olarak şu veya bu cüzdanı kullanma fırsatını sabit kodlayabilir. Önceden, böyle bir tasarım, tüm işlemlerin özel anahtarlarla yetkilendirilmesini gerektiriyordu.

Kitlesel benimseme için EIP 4337

EIP 4337’nin tüm meraklıları, savunucuları ve geliştiricileri, bunun Ethereum kullanıcı deneyimini yeni başlayanlar için daha kolay hale getireceğinden emin. Ethereum araç seti, her zamankinden daha fazla özellik açısından zengin hale geliyor. Artık ‘akıllı hesaplar’ olmadan imkansız olan daha sofistike ve eksantrik tasarımları mümkün kılıyor.

Sonuç olarak: EVM’de Hesap Soyutlama için sırada ne var?

Bu nedenle, EIP 4337 aktivasyonu, 2023’te Ethereum için önemli bir kilometre taşı. Şu anda merakla beklenen Şanghay yükseltmesinin (ve ekonomik vaatlerinin) gölgesinde kalmış gibi görünse de, Hesap Soyutlama, Ethereum’un (ETH) araçları için EIP 721 ve EIP 1155 kadar önemli.

Bu arada, bu hikaye henüz bitmedi: Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, Vitalik Buterin’in yol haritasında Hesap Soyutlama için uzun vadeli hedefler var. EIP 4337 uyumlu hesaplara ve sansüre dayanıklı uygulamalara zorunlu dönüşüm, AA’nın Ethereum geliştirmesindeki sonraki adımlar olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir