Petrol kazançlarını korudu

Petrol, Ukrayna’nın hafta sonu başka bir Rus gemisine saldırarak ülkenin Karadeniz’den ham petrol ve tahıl gibi emtia akışını önemli ölçüde riske atmasının ardından kazançlarını korudu.

ABD ham petrolü, önceki iki seansta yüzde 4’ten fazla yükseldikten sonra hafta başında varil başına 83 dolar civarında işlem gördü. Cumartesi günü bir insansız hava aracı, Suriye’deki Moskova kuvvetlerine yakıt sağlayan Rus bandıralı bir petrol tankerini vurdu. Bu, Cuma günü bir donanma gemisine düzenlenen saldırının ardından geldi.

Bu durum, Rusya’nın OPEC+ üreticisinin küresel piyasalarda günlük sattığı petrolün yüzde 15 ila yüzde 20’sini ve ülkenin tahılının çoğunu oluşturan Karadeniz üzerinden emtia ihracatını tehdit edebilir.

Singapur’daki Vanda Insights’ın kurucusu Vandana Hari, “Ukrayna donanmasına ait insansız hava aracının hafta sonu bir Rus tankerine saldırısı, zaten sıkılaşan arzla uğraşan bir piyasada biraz tedirginlik yaratıyor” dedi. Yetkili, ABD’de olası bir resesyona ilişkin endişelerin azalmasının son fiyat artışlarına katkıda bulunduğunu da sözlerine ekledi.

Petrol geçen hafta altıncı haftalık kazancını sınırlayarak Haziran 2022’den bu yana en uzun yükseliş serisini yakaladı. Vadeli işlemler, Suudi Arabistan ve Rusya’dan gelen arz kesintilerinin ardından yıldan bugüne kadarki kayıplarını silerek piyasanın daralmasına yol açtı. Cumartesi günü krallık, Eylül ayı fiyatlarının neredeyse tamamını Asya ve Avrupa’ya yükseltti.

PERN’e göre Polonya, Cumartesi günü geç saatlerde bir sızıntı tespit edilmesinin ardından Almanya’ya ham petrol gönderen Druzhba boru hattının batı kısmından petrol sevkiyatını da durdurdu. Polonyalı boru hattı operatörü Salı sabahı pompalamaya devam etmeyi planlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x