TSK Başkanı: “Et ve Süt Kurumu markalı kıymanın kilosu 140 TL, kuşbaşı 150 TL’den satılacak”

Investing.com – Yurt içinde Ramazan ayına yaklaşılmasıyla kırmızı et fiyatlarında yaşanan fiyat artışını önlemek için Et ve Süt Kurumu, Tarım Kredi Kooperatifleri ile bir protokol imzaladıklarını açıkladı.

Et ve Süt Kurumu Genel Müdürü Mustafa Kayhan, Türkiye genelinde Tarım Kredi Market zincirleri ile imzalanan protokol kapsamında bugünden başlayarak verilen ürünlerin miktarını aylık minimum 600 tona çıkararak MAP (modifiye atmosfer paketleme) ambalajlı 1’er kilogramlık kıyma ve kuşbaşı vereceklerini belirtti.

Et ve Süt Kurumu Genel Müdürü Mustafa Kayhan, kooperatif marketlerde 1 kilo kıymanın 140 TL’den kuşbaşı etin 150 TL’den satılacağını söyledi.

İstanbul’da faaliyet gösteren ve kasap reyonu olan market zincirlerine aylık minimum 2 bin 400 ton karkas eti verilecek. Et ve Süt Kurumu Başkanı Mustafa Kayhan, bu marketlerin Ramazan ayı boyunca 1 kilogram kıymayı 190 TL, kuşbaşı eti 210 TL’den satacaklarını taahhüt ettiklerini açıkladı.

“Fiyat artışını maliyetle açıklamak mümkün değil”

Yılbaşından itibaren sürekli zamlanan kırmızı et fiyatlarında yaşanan deprem felaketinin ardından seri zamlar görüldü. Et ve Süt Kurumu Başkanı Mustafa Kayhan, bu durumun maliyetle açıklanmasının mümkün olmadığını, spekülasyonların etkili olduğunu belirterek şu açıklamayı yaptı:

“Et ve Süt Kurumu’nda kıyma 119 TL, kuşbaşı 129 TL olarak belirlendi”

Kurumun web sitesinde açıklamasına yer verilen Başkan Mustafa Kayhan, ESK’deki fiyatlar hakkında şöyle dedi:

 Yazar: Deniz Engin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir