Üç Piyasa Uzmanı, Bu Altcoinler İçin Boğa Beklentisini Açıkladı!

Yakın zamanda, üç farklı piyasa uzmanı, çeşitli altcoinler için yükseliş beklediğini açıkladı. İşte Mac Brennan, Arthur Hayes ve Taiki Maeda’nın açıklamaları…

Mac Brennan, popüler altcoin Solana’ya işaret etti

Yakın tarihli bir sosyal medya paylaşımında, 150 milyon dolarlık önemli bir fonu yöneten mrgn grubunun kurucusu Mac Brennan, Solana (SOL) için bir boğa koşusu olasılığını tartıştı. Brennan’a göre, Solana’nın merkezi olmayan uygulamalardaki (dApps) kilitli toplam değeri (TVL) yakın gelecekte önemli bir büyüme yaşayabilir. Şu anki haliyle SOL’un TVL’si, doğrulayıcılara yatırılan değerinin yalnızca yüzde 3’ü kadardır. Bu oran Ethereum’un TVL’sinin yatırılan değerinin yüzde 60’ında olmasıyla tam bir tezat oluşturmaktadır. Brennan bu eşitsizliği kısmen Solana ekosisteminde likit stake token’larının (LST’ler) bulunmamasına bağladı.

Ancak Brennan’ın iyimserliği, Solana’daki LST’lerin popülaritesinin artacağı ve bunun da TVL’de bir artışa yol açacağı yönündeki öngörüsünden kaynaklanıyor. SOL’un TVL’sinin stake edilen değere oranının Ethereum’un yarısına ulaşması halinde SOL’un TVL’sinin yaklaşık 3 milyar dolara ulaşabileceğini tahmin ediyor. Ethereum’un oranıyla eşleşmesi halinde, SOL’un TVL’si kripto para dünyasında Ethereum’dan sonra en yüksek ikinci konumu elde edecektir. Kurucu ayrıca, özellikle merkezi olmayan finans (DeFi), non-fungible tokenler (NFT’ler) ve veri oracle’ları alanlarında SOL’da yaklaşan dApp’lerin kendi yerel tokenlerini piyasaya sürerek Solana’nın TVL’sini ve genel ekosistem büyümesini daha da artırma potansiyelini vurguladı.

Hayes, Ethereum ve yapay zeka ilişkisinden bahsetti

BitMEX’in kurucu ortağı Arthur Hayes, bir başka tahmininde Ethereum’un (ETH) yapay zekâ (AI) teknolojisinden büyük ölçüde faydalanacağını iddia etti. Hayes’e göre, yapay zeka uygulamaları akıllı sözleşmeler yürüten merkezi olmayan otonom organizasyonlara (DAO’lar) yol açabilir ve en yaygın kullanılan merkezi olmayan sanal makine olarak Ethereum bu tür senaryolar için doğal bir temeldir. Hayes, yapay zeka destekli DAO’lar tarafından ihraç edilen tokenlerin ağırlıklı olarak, birçoğu Ethereum üzerine inşa edilmiş olan merkezi olmayan borsalarda (DEX’ler) işlem göreceğini öngörmektedir. Hayes, bu vizyonun gerçekleşmesi halinde, önemli DEX işlem hacimleri göz önüne alındığında Ethereum’un fiyatının yüzde 1.556 gibi şaşırtıcı bir oranda artarak 31.063 dolara ulaşabileceğini tahmin ediyor.

Maeda, DeFi yükselişine işaret etti

Diğer yandan bir başka analiste göre geleneksel finans getirileri ile zincir üstü getiriler arasındaki eşitsizlik nedeniyle bir ayı piyasasıyla karşı karşıya kalan DeFi sektörü, yeni bir boğa piyasasının eşiğinde olabilir. Bir kripto para analiz firması olan HFAresearch’ün kurucusu Taiki Maeda, blok zincirinde gerçek dünya varlıklarının (RWA’lar) piyasaya sürülmesinin bu yeniden dirilişi sağlayabileceğini iddia etti. 2020’de geleneksel finans getirileri düşük olduğunda, sermaye daha yüksek getiri arayışıyla DeFi’ye aktı ve TVL’yi iki yıldan kısa bir süre içinde 200 milyar doların üzerine çıkardı. Ancak, FED’in 2022’de faiz oranlarını yükseltmesiyle bu eğilim tersine döndü ve yatırımcıların fonlarını tekrar geleneksel finansa kaydırmasına neden oldu.

Maeda, sürdürülebilir bir DeFi boğa piyasası için on-chain getirilerin, şu anda %5’in üzerinde olan geleneksel finanstaki risksiz faiz oranını aşması gerektiğini savundu. Bunun, gerçek dünya varlıklarını Blockchain’de tokenlaştıran RWA’lar aracılığıyla elde edilebileceğini iddia etti. Örneğin, MakerDAO, Aave ve Compound gibi DeFi protokolleri, ABD Hazine bonolarını zincir dışında satın alıyor. Getirilerini zincir üzerindeki katılımcılara aktararak karlı bir iş modeli yaratıyor. Enflasyon ya da saadet zinciri yerine devletin faiz ödemelerine dayanan bu tür bir yield farming, ekonomik değer yaratabilir ve DeFi sektörüne daha fazla sermaye ve likidite çekebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x