Biden’ın sınır politikalarını onaylayan Amerikalı oranı 3’te 1’in altında

ABD’de, 2024 Başkanlık yarışı için ön seçimlerin başlamasına yaklaşık bir hafta kala açıklanan ankete göre, Amerikalı seçmenlerin Başkan Joe Biden’ın sınır politikalarını sadece yaklaşık üçte bir oranında destek verdiği ortaya çıktı.

Amerikan kanalı CBS tarafından 3-5 Ocak tarihlerinde yapılan ankette Amerikalı seçmenler, Joe Biden’ın Meksika sınırında düzensiz göçmenlere karşı uyguladığı politikalarını doğru bulup bulmadıkları sorusuna yüzde 32 “evet”, yüzde 68 “hayır” cevabı verdi.

Biden’ın, sınır güvenliği konusunda aldığı onayın, kurumun bugüne kadar yaptığı anketlerdeki en düşük rakam olduğu ifade edildi.

Ankete katılanlar aynı konuda Kongre’deki Cumhuriyetçileri de sadece yüzde 35 oranında onaylarken, yüzde 65’lik kesim Cumhuriyetçi Senatör ve Temsilciler Meclisi üyelerinin ülke sınırında yaşanan soruna yaklaşımını doğru bulmadığını belirtti.

Anket sorularına cevap veren ABD’li seçmenlerin yüzde 45’i, ülkenin Meksika sınırında yaşanan düzensiz göçmen sorununun “kriz boyutunda” olduğu, yüzde 63’ü sınırdan girişlerin “daha da zorlaştırılması gerektiği” görüşünü dile getirdi.

Ayrıca ABD’lilerin yüzde 40’ı yaşadıkları bölgede göçmenlerin “arttığını”, yüzde 25’i “aynı kaldığı veya azaldığını” kaydederken, yüzde 35’lik kesim ise arttığını veya azaldığını fark etmediklerini” bildirdi.

Düzensiz göçmenlerin ülkenin güney eyaletlerinden kuzey bölgelere gönderilmesini ABD’li genel seçmenin yüzde 43’ü “doğru” yüzde 57’si ise “yanlış” buldu. Bu oran partilere göre ele alındığında, Demokratların yüzde 66’sı, Cumhuriyetçilerin ise yüzde 47’si söz konusu göçmenlerin ülkenin kuzeyine gönderilmesine karşı olduklarını beyan etti.

TIKLAYIN – WSJ: Trump’ın iktidara gelmesinden endişelenen Obama, Biden’ı kampanyayı güçlendirmeye çağırdı

TIKLAYIN – Biden, kampanya konuşmasında Trump’ı hedef aldı: Kendisini iktidara taşımak için demokrasiyi feda etmeye hazır bir tehdit!

TIKLAYIN – Trump: Tekrar başkan seçilirsem sadece görevin ilk gününde diktatör olacağım

ABD’de 5 Kasım’da yapılacak başkanlık seçimleri için kampanyasına Pennsylvania eyaletinde başlayan Başkan Joe Biden, ilk konuşmasında eski Başkan Donald Trump‘ı “Amerikan demokrasisine büyük bir tehdit” olarak tanımladı. Biden, Trump’ı “Kendisini iktidara taşımak için demokrasiyi feda etmeye hazır” sözleriyle hedef aldı.

Kongre baskınının sorumlusunun Trump olduğunu savunan Biden, 5 Kasım’daki seçimlerde Amerikan halkının koltuğu kime vereceğine bu gözle bakarak karar vereceğini ifade etti.

ABD Başkanı Biden, 6 Ocak 2021’de yaşanan Kongre baskınının 3. yıl dönümü ve seçim kampanyasının başlangıcı dolayısıyla Pennsylvania eyaletinin Valley Forge bölgesinde düzenlenen etkinlikte konuştu. Bu yıl yapılacak başkanlık seçimlerinin demokrasi için bir test olacağını vurgulayan Biden, “Oy pusulasında demokrasi olacak, oy pusulasında sizin özgürlüğünüz olacak” sözleriyle seçmeni kendisine oy vermeye çağırdı.

Trump’ın 2020’den sonra çok sayıda davayı kaybettiğini ve siyasi olarak savunduğu pek çok konuda haksız olduğunu ileri süren Biden, “Trump, Cumhuriyetçilerin kontrolündeki eyaletlerde bile davaları kaybetti. ABD Yüksek Mahkemesi nezdinde de kaybetti. Hukuki olarak durum şu ki ben seçimleri kazandım, o kaybetti” şeklinde konuştu.

ABD demokrasisi için bir kilometre taşı olan 6 Ocak Kongre saldırısı, bu yıl başkanlık seçimlerine hazırlanan ülkede siyasi tartışmayı şekillendirmeye devam ediyor. 5 Kasım’da yapılacak 60. ABD başkanlık seçimlerinde Demokratların adayının Biden olması beklenirken, Cumhuriyetçi aday adayları arasında Trump’ın ismi çok açık farkla önde gözüküyor.

VOA Türkçe’de yer alan habere göre ise Biden saldırının yıldönümünde yaptığı konuşmada, eski Başkan Donald Trump’ın “Amerikan demokrasisine yönelik varoluşsal bir tehdit” olduğunu söyledi.

Başkan Biden doğum yeri olan Pennsylvania eyaletinde düzenlenen seçim kampanyası etkinliği kapsamında 6 Ocak Kongre saldırısının yıldönümünde yaptığı konuşmada, 2024 başkanlık seçimlerinin “Amerikan demokrasisi için bir mücadele” olacağı mesajını verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x