Borsa Yatırımcısını Korkutan Uyarı: Uzman İsim “Çöküş Yaşanacak” Diyerek Tarih Verdi

Türkiye’de uzun yıllar boyunca ilgi alanı ekonomi olan kişilerin uğrak yeri olan borsa, son yıllarda yaşanan halka arz çılgınlıkları ile birlikte çok daha geniş kesimlere açıldı. Borsa İstanbul’da bireysel yatırımcı sayısının 8.5 milyona yaklaşması uzmanlar tarafından şiddetli uyarılara neden olurken, ekonomi piyasaları üzerine yaptığı yorumlar ile tanınan Atilla Yeşilada, borsa yatırımcısı için “Çöküş başlıyor” uyarısında bulundu.

Yeşilada, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın hafta içi verdiği röportaja yönelik eleştirileri ‘haksızlık’ şeklinde değerlendirirken, TCMB’nin doğru politikalar uyguladığını iddia etti.

Borsa İstanbul için “Balon patlayacak” ifadelerini kullanan Yeşilada, şu açıklamalar ile borsa yatırımcısına uyarılarda bulundu:

BORSA İSTANBUL ÇÖKECEK!

“Hafize Gaye Erkan’a büyük haksızlık edildiğini düşünüyorum. 28 Mayıs seçimlerinin ardından göreve geldiğinde herkes faizleri göstermelik artıracağını belirtmişti. Yüzde 20’nin üzerine çıkamaz, sonrasında yüzde 30’u geçemez gibi ifadeler kullanıldı ancak bugün gelinen noktada politika faizi yüzde 40 seviyelerinde.

Her şeyden önce bu politikaları Erdoğan’ı karşısına almadan yürütmesi büyük bir başarıdır. Elbette burada aslan payını Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e vermek gerekiyor. İkinci olarak yarın yapılacak toplantıda beklentiler 250 baz puanlık artış yönünde ve piyasalar, ocak ayında da son bir faiz artışı yapılabileceğini fiyatlıyor. Buradan çıkacak 5 puanlık artışın mevduat faizlerine yansıması, borsada çok büyük bir çöküş hareketine neden olabilir.

Daha önce de defalarca kez söylemiştim. Borsa İstanbul artık ucuz değil ve kısa vadeli düşünenler için cazip fırsatlar sunmuyor. Enflasyon nedeniyle borsa endeks bazlı yükseliş yaşayacak olsa da, diğer yatırım araçları karşısında ya da enflasyona karşı bir getiri sunabileceğini düşünmüyorum.

AYLARDIR BEKLENEN YABANCI SERMAYE UFUKTA GÖRÜLDÜ!

Hele ki mevduat faizlerinin yüzde 50’yi geçeceği bir ortamda, riskli bir yatırım aracının çok daha büyük şeyler getirme şansı olmalı ki insanlar bu tarafa yönelsin. Ben çok büyük bir çözülme ve TL mevduatına ilgi bekliyorum .

Bu nedenle eleştirilere dikkat etmekte fayda var. Yabancı yatırımcı gelmiyor denilmişti ancak bu hafta gördük ki onlar da gelmeye başladı. Yabancı sermaye ufukta görüldü ve ilerleyen aylarda, 2024 yılı itibarıyla çok daha fazlası gelecek gibi gözüküyor. Bu yüzden eleştirileri ölçülü yapmakta fayda var.

BORSADAN ÇOK KORKUYORUM

Yeşilada, borsanın bireysel yatırımcılara açılması fikrini ‘saçma’ olarak değerlendirirken, Türkiye’de yalnızca tek bir halka arz etkinliğine 6 milyon yatırımcının dahil olmasını ise ‘akıl tutulması’ şeklinde yorumladı. Borsa İstanbul’dan çok korktuğunu belirten Yeşilada, ilerleyen aylarda yaşanacak çözülmelerde acemi yatırımcının doğrudan kapıya yöneleceğini hatırlatarak, kısa vadeli aşamada borsanın bir seçenek olamayacağını savundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x