Cenaze töreninde subay böyle bayıldı

ABD Anayasa Mahkemesi’nin ilk kadın üyesi olan Snadra Day O’Connor, 2006 yılında emekli olmuştu. Hayatının son yıllarında demans teşhisi konulan emekli yargıç, 1 Aralık’ta 93 yaşındayken hayatını kaybetmişti.

Sandra Day O’Connor için düzenlenen cenaze töreni sırasında şeref kıtasında yer alan kadın görevli yere yığıldığı an kameralara yansıdı.

SANDRA DAY O’CONNOR KİMDİR

Arizona’da bir çiftlikte büyüyen O’Connor, önce kendi eyaletinde siyasetin, ardından da başkentte hukukun erkek egemen dünyasında yer buldu.

Ronald Reagan tarafında 1981’de ABD Anayasa Mahkemesi’ne atanan O’connor, 1789’da kurulan mahkemenin ilk kadın yargıcı oldu.

Pragmatizm ve fikir birliği oluşturma becerisiyle, kadınların kürtaj hakkının korunmasına yardımcı olmak ve üniversite kampüslerinde pozitif ayrımcılığı desteklemek dahil, döneminin en tartışmalı konularında kararlarda kontrolü eline aldı.

Görüşleri zamanla daha liberal hale gelen O’connor, ülke çapında kürtajı yasal hale getiren 1973 tarihli Roe v. Wade kararı hakkında bazı kararsızlıklarını ifade ettikten sonra, 1992 yılında Roe’nin temel hükmünü onaylamak için kritik bir ittifak oluşturdu.

Genel olarak ırksal çözümlere şüpheyle yaklaşan O’Connor, 2003 yılında kampüslere kabulde ırksal azınlıkların lehine pozitif ayrımcılığı destekledi.

2006 yılında emekli olan O’connor’a hayatının son yıllarında demans teşhisi konuldu. Sandra Day O’connor 1 Aralık 2023’te 93 yaşındayken hayatını kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x