Yalnızca 24 pilotun iniş yapmasına izin verilen havaalanı…

Güney Asya’da yer alan Butan ülkesinin Himalaya dağları arasında eşsiz bir vadi var: Paro Vadisi. Bu vadinin içinde ise benzersiz bir havaalanı var: Paro Havaalanı.

“Dünyanın en zorlu havaalanı pisti” olarak bilinen Himalayalar’daki bu havaalanı, kalkış ve iniş sırasında yolculara muazzam bir deneyim sunuyor.

webtekno’nun haberine göre, Paro Havaalanı, 2000 metre uzunluğuyla diğerlerine göre epey kısa ve hataya izin vermiyor. Üstelik pist, deniz seviyesinden 2.235 metre yüksekte, bu da hava yoğunluğunu ve dolayısıyla kalkış ile iniş sırasında uçak kanatlarının oluşturduğu kaldırma kuvvetini büyük ölçüde azaltıyor.

Paro Havalimanı’na uçan pilotlar, dar bir vadiden geçerek dağ zirveleri etrafında manevra yapmak ve öngörülemeyen rüzgârla uğraşmak zorunda kalıyor. İniş yolu ise dik ve hassasiyet gerektiriyor çünkü belirlenen yoldan herhangi bir sapma olursa çevredeki arazi sebebiyle korkunç sonuçlar ortaya çıkabilir.

Üstelik aletli iniş sistemlerinin yokluğu, zorluğu daha da büyüterek pilotların görsel becerilerini çok daha önemli hâle getiriyor.

SADECE 24 PİLOTUN, PARO HAVAALANI’NI KULLANMA İZNİ VAR

Bahsettiğimiz tüm zorlu koşulların üstesinden gelmek için Butan Sivil Havacılık yetkilileri, Paro Havaalanı’na iniş yetkisini dünya çapında yalnızca 24 yüksek vasıflı pilottan oluşan seçilmiş bir grupla sınırladı.

Bu pilotlar, sıkı bir eğitimden geçiyor ve havaalanının konumu ile pist özelliklerinden kaynaklanan zorlukların üstesinden gelme konusunda olağanüstü bir yeterlilik sergilemeleri gerekiyor.

Eğitim; pilotların güvenli iniş ve kalkış yapmak için gerekli uzmanlığa sahip olmasını sağlamak amacıyla simüle edilmiş uçuşları, teknik talimatları ve çoklu değerlendirmeleri içeriyor. Bu pilot grubunun bir parçası olmak için gereken bağlılık ve özveri, Paro’nun pistinin gerektirdiği olağanüstü beceri ve cesareti yansıtıyor.

ÇEVREYİ KORUMAYI DA İHMAL ETMİYORLAR

Paro Havaalanı, havacılıkta mükemmelliğin sembolü olmaya devam ederken Butan hükûmeti ve havacılık yetkilileri, çevreyi korumayı da önemsiyor. Vadinin hassas ekosistemi, havaalanından kaynaklanan rahatsızlık verici faktörleri önlemek için özenli bir yönetim gerektiriyor.

Bu yüzden Paro’ya gidiş-dönüş uçuş sayısı kısıtlanıyor ve çok dikkatli bir denge sağlamaya çalışılıyor.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x